Ochotnicza Straż Pożarna w Lubostroniu

Ochotnicza Straż Pożarna

Historia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubostroniu

W roku 1945 po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej oraz zakończeniu II wojny światowej zaczęto organizować Ochotniczą Straż Pożarną w Lubostroniu. Kierownikiem majątku rolnego był pan Stanisław Szynkowski, który również kierował majątkiem w czasie II wojny światowej.

Kilkunastu młodych mężczyzn z Lubostronia przy pomocy Komendanta Straży z Łabiszyna pana Kantulskiego zawiązało Ochotniczą Straż Pożarną.

·         Komendantem został: Roman Stasiak

·         Obsługujący sikawkę konną: Władysław Światowy

·         Powożący: Antoni Rybczyński

·         Sikawkowymi byli: Michał Domański, Bolesław Nowak, Szczepan Rybczyński, Józef Ulandowski, Feliks Kuras.

Stróżem nocnym w Lubostroniu był Michał Czyżewski, który w razie pożaru chodził po Lubostroniu i sygnałem trąbki wzywał strażaków do akcji gaśniczej.

Ze środków finansowych majątku rolnego w Lubostroniu zakupiono dla członków straży nowe mundury strażackie. Z okresu przedwojennego pozostała sikawka konna, którą wyremontowano i doprowadzono do pełnej sprawności. Służyła ona aż do otrzymania motopompy.

W czasie obchodów święta pracy – 1 maja strażacy lubostrońscy mogli się zaprezentować na pochodzie na rynku w Łabiszynie.

Nie pozostały żadne inne dokumenty z tego okresu i dlatego też przeprowadziliśmy rozmowy z najstarszymi mieszkańcami Lubostronia, którzy zamieszkują od urodzenia w tej miejscowości oraz pracowali w majątku rolnym. Potwierdzają, że z chwilą wyzwolenia po II wojnie światowej zaczęła powstawać straż pożarna.

Gdy w Lubostroniu utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne straż przekształcono na zakładową ochotniczą straż pożarną w skład której weszli pracownicy PGR. W 1972 r. został zakupiony fabrycznie nowy lekki samochód gaśniczy GLM 8 Żuk wraz z wyposażeniem. W 1974 roku zapadła decyzja o budowie remizy. Przy współpracy Zakładu Rolnego strażacy w czynie społecznym wybudowali remizę w ciągu 2 lat. Około roku 1991 nastąpił przełom w działalności straży, zmieniono status jednostki z zakładowej na jednostkę podlegającą Gminie Łabiszyn.

Kolejnym ważnym wydarzeniem było otrzymanie pierwszego samochodu pożarniczego z beczką - GBA 2,5/16 Star 244. Pojazd był w opłakanym stanie technicznym lecz dzięki zaangażowaniu strażaków otrzymał nowe życie. Przeszedł gruntowny remont wraz z otrzymaniem nowej powłoki lakierniczej i został oficjalnie wprowadzony do podziału bojowego w 2002 roku. Od tego okresu zaczęliśmy być częściej dysponowani do pożarów na terenie gminy. Lata 2008 - 2009 to złote lata dla jednostki, wymieniono Stara, który uległ awarii na sprowadzony pojazd GBA 3,6/18 Steyr 791. Nastąpiło dalsze dozbrajanie w sprzęt ratowniczy i specjalistyczny. To również czas remontów w remizie, który przeprowadzili strażacy w czynie społecznym, wiodącymi byli: Stosik Marcin, Świtała Waldemar, Łapka Antoni.  W 2009 roku wymieniliśmy lekki samochód Żuk na pozyskany z Policji samochód VW Transporter T4.

W 2013 roku zmodernizowano ogrzewanie budynku zakładając piec gazowy CO, a w 2014 roku wyremontowano pomieszczenie garażu w którym zagościł prawie nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN przekazany z OSP Łabiszyn.

15 maja 2015 roku to bardzo ważna data dla Jednostki, tego dnia obchodziliśmy jubileusz 70-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubostroniu oraz wręczono nam sztandar ufundowany przez społeczeństwo za ofiarność i poświęcenie dla lokalnego społeczeństwa.

Rok 2020 przyniósł wiele zmian estetycznych w naszej remizie. Strażacy we własnym zakresie odświeżyli elewację budynku, wykonano nowe pokrycie dachowe oraz wymieniono drzwi wejściowe i zamontowano rolety zewnętrzne.

2021 r. był rekordowy pod względem pozyskanych pieniędzy na wyposażenie oraz pod względem interwencji, których było aż 67. W tym roku wymieniliśmy lekki samochód na nowego Forda Customa, a pod koniec roku, dzięki Burmistrzowi Łabiszyna został przekazany nam nowoczesny zestaw hydrauliczny do ratownictwa technicznego.

Jan Męczyński

Artur Pliszkowski